Zabytkowe miejsca w Wałbrzychu

Położony historycznie na Dolnym Śląsku Wałbrzych jest ważnym ośrodkiem naukowym, przemysłowym oraz akademickim. Czeka tutaj na nas wiele malowniczych krajobrazów. Leży w Sudetach Środkowych oraz na Kotlinie Wałbrzyskiej i Górach Wałbrzyskich. Nie jest to jednak jedyny walor tego miejsca. Znajdziemy tutaj sporo cennych zabytków, które zauroczą nas swoją architekturą i zaciekawią historią. Zaletą Wałbrzycha jest także szeroka baza noclegowa.

Ruiny Zamku Nowy Dwór są malowniczo położone w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich. Dawna nazwa warowni to Zamek Ogorzelec. Nowy Dwór to kamienny zamek, który pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Ruiny znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Co ciekawe, zamek wybudowano na skalistym zboczu Zamkowej Góry. Wzniesienie ma wysokość około 618 m n.p.m. Niezwykła lokalizacja zamku z pewnością dodaje sporo uroku. Miejsce wygląda niezwykle, gdyż ruiny zamku są porośnięte lasem bukowym. Całość stanowi miły dla oka widok. Warownia została wzniesiona z nieobrobionego kamienia łupanego. Zamek wybudowano na planie wydłużonego, załamanego czworoboku. Tradycyjnie można było tutaj znaleźć zamek górny. Posiadał wieżę, fosę oraz przedzamcze. Współcześnie zobaczymy fragmenty murów obronnych, zamek górny, ruiny wieży, budynków mieszkalnych oraz portal bramy z dwoma bastejami. Zamek mimo swojego stanu wciąż robi niesamowite wrażenie. Niewątpliwie warto udać się tutaj na miłą wycieczkę.

Wałbrzyski Ratusz wzniesiono w roku 1856. Neogotycka budowla mieści się przy placu Magistrackim. Ratusz jest ciekawą budowlą wzniesioną na planie podkowy. Posiada dwa boczne skrzydła, trzy kondygnacje oraz trzy trakty. Dwuspadowy dach zwieńczono sygnaturką na kalenicy. Zobaczymy tutaj także dwie wieżyczki o podstawie ośmiokąta w starszej części ratusza. Zwróćmy uwagę na neogotyckie zdobienia na szczytach. Wnętrze budynku zachwyci nas neobarokową architekturą. Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego mieści się w Podzamczu- jednej z największych dzielnic Wałbrzycha. Budowa kościoła rozpoczęła się w roku 1986. Świątynia stanowi jedną z największych na Dolnym Śląsku. W 2000 roku do parafii przywieziono z Rzymu Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Wałbrzych zaproponuje nam tanie noclegi. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Baza noclegowa jest naprawdę szeroka i zróżnicowana. Niewątpliwie spędzimy miło czas w Wałbrzychu.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>