Poznań teatralny i filmowy

W stolicy Wielkopolski odbywają się liczne cykliczne wydarzenia kulturalne. Największą z nich jest Malta Festival. Na co dzień działa tu kilka znakomitych teatrów repertuarowych, nie brakuje też wydarzeń z innych dziedzin sztuki. Międzynarodowy festiwal nad Jeziorem Maltańskim odbywa się od roku 1991. Oprócz teatru jest tu miejsce dla tańca, muzyki, performance’ów z pogranicza różnych sztuk, odbywa się konkurs Nowe Sytuacje, w ramach którego wybrane debiutanckie projekty dostają środki na produkcję i są pokazywanie podczas festiwalu, liczne spotkania z twórcami. Wydarzenie ma poruszać ważne tematy, od roku 2010 każdej edycji towarzyszy inny „Idiom” – motyw przewodni oraz inny kurator układający program. Zdarzają się tu wydarzenia kontrowersyjne, budzące sprzeciwy konserwatywnych środowisk, ale nie brakuje również wyczekiwanych ważnych spektakli i monodramów z całej Europy, jak też wydarzeń niezwykle spektakularnych i niesamowitych w samej warstwie artystycznej.

Poznań ma bardzo bogate tradycje teatralne także na co dzień. Najbardziej klasyczny repertuar i formę prezentuje Teatr Polski, Teatr Nowy, Teatr Wielki, czyli poznańska opera czy baletowy Polski Teatr Tańca. Miasto jest również siedzibą wielu scen impresaryjnych i alternatywnych oraz grup nie mających swojego stałego miejsca. Z Poznania wywodzi się także kultowy Teatr Ósmego Dnia. Z dziećmi można wybrać się do lalkowego Teatru Animacji. Poznań ma również swoje festiwale filmowe. W listopadzie w Centrum Kultury Zamek odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, na którym przyznawane są konkursowe nagrody, a także odbywają się dyskusje, warsztaty, pokazy specjalne, wystawy i koncerty. Realizowany jest tutaj również  Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Niezwykłe wydarzenie, które odbywa się już od ponad 50 lat, w tym czasie jego formuła zmieniła się od przeglądu filmowego po międzynarodowe wydarzenie obecne także w małych miejscowościach w formie objazdowej. Przyjeżdżając na któryś z poznańskich festiwali, warto wcześniej zaplanować sobie również dzień czy dwa na zwiedzanie miasta i zarezerwować noclegi (➯). Poznań jest miejscem, w którym nie sposób się nudzić, przyjaznym turystom i studentom. Dostępna jest tu zróżnicowana baza wypoczynkowa, okolice Starego Miasta, ale nie tylko one, roją się od ciekawych knajpek i restauracji, nie brakuje zielonych terenów rekreacyjnych.

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>