Ciekawe miejsca w Dusznikach Zdroju

Jedną z najbardziej znanych miejscowości ziemi kłodzkiej są Duszniki – Zdrój. Działa tu jedno z największych uzdrowisk w zachodniej części Polski. Jednak miasteczko to słynie nie tylko z uzdrowiskowego klimatu ale również z ciekawych atrakcji, które szczelnie wypełnią pobyt nawet największemu marudzie. Warto tu dodać, że nie wszystkie miejscowości, które są miejscowościami uzdrowiskowymi mają w swojej nazwie słowo „Zdrój” jak na przykład Cisna, gdzie spędzaliśmy weekend.

Centralną część miasta stanowi urokliwy niewielki ryneczek wokół którego wznoszą się barokowe i renesansowe kamieniczki. Na dusznickim rynku można również podziwiać replikę dawnego narzędzia tortur. Ciekawostką jest fakt, że na płycie rynku stracono kiedyś kata, który miał słabość do zamężnych dam.

Aby w pełni poznać najciekawsze zakątki Dusznik – Zdroju warto wybrać się na przejażdżkę dusznickim expressem – komfortową kolejką która odjeżdża z centrum miasta. Kolejka na dusznickiej trasie kursuje od początku kwietnia do końca października.

Warto wybrać się również na krótką wycieczkę po lokalnych obiektach muzealnych. Jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu w okolicy jest zabytkowe Muzeum Papiernictwa, które swą wyjątkową historią przyciąga turystów nie tylko z polski ale również i zza granicy. Muzeum Papiernictwa działające w Dusznikach – Zdroju to jedno z pięciu najciekawszych miejsc tego typu w całej Europie. Młyn papierniczy powstał na początku siedemnastego wieku i zachował się do dnia dzisiejszego w doskonałym stanie. Kilka lat temu na mocy decyzji prezydenta naszego kraju otrzymał on status pomnika historii. Przez kilka wieków produkowano w nim bardzo wytrzymały papier – niektórzy twierdzili nawet, iż jest on nieśmiertelny. Produkcję zamknięto na dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej, a ostatni właściciel młynu przekazał go władzom miejskim z intencją utworzenia na jego terenie Muzeum Papiernictwa, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Baza noclegowa, która funkcjonuje w miasteczku jest bardzo rozbudowana. Znajdują się tu zarówno obiekty uzdrowiskowe jak i prywatne pensjonaty. Ze względu na dużą atrakcyjność tego miejsca dobrze jest pobyt zarezerwować jeszcze przed przyjazdem, może bowiem okazać się że zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego braknie wolnych miejsc. O wolne dusznickie noclegi można pytać w lokalnym punkcie informacyjnym. Można również ciekawe oferty znaleźć w internecie – w tym celu należy w przeglądarkę internetową wpisać: noclegi Duszniki – Zdrój.

5 Comment

 1. Lulaa11 says: Odpowiedz

  Moim numerem jeden jest uzdrowisko, do którego uwielbiam przyjeżdżać, ale dusznicki express też jest ciekawą atrakcją

 2. wieloRybka says: Odpowiedz

  A mnie w Dusznikach to chyba ryneczek i kamieniczki wokół się najbardziej podobają

 3. esperanza says: Odpowiedz

  Mnie się podobają całe Duszniki, chociaż najpiękniej jednak było w parku zdrojowym wiosną

 4. GniewnyHarrry says: Odpowiedz

  Ja polecam Zieleniec, ale na zimę ;)) A park jest super.

 5. TiMa says: Odpowiedz

  My byliśmy z dziećmi w Dusznikach Zdroju i super rozrywką jest przejażdżka kolejką – ekspresem dusznickim

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>